UTBILDNING:
 

1994 - 99       MFA, produktdesign, Högskolan för Design och Konsthantverk, Göteborg
                      (MA degree in Product design at Academy of Design and Crafts,
                      University of Gothenburg)
1998              Modelinjen / stickat, Winchester School of Art, England (utbytesstudent)    
1993 - 94       Skulptur/textil form, Nyckelviksskolan, Lidingö
1992 - 93       Trähantverk, Stenebyskolan, Dals Långed
1983 – 85      Tapetserarutbildning, Polhemsgymnasiet,Stockholm
1978 - 80       Grundutbildning i vävning, sömnad och mönsterkonstruktion
 
 
KURSER:
 
2015              Shibori fördjupning, 12 p, Konstfack, Stockholm
2012              Kläder och utseende i Japansk Kultur, 7,5 p, Stockholms Universitet                 
2010              Shibori fördjupning 4,5 p, Konstfack, Stockholm
2006              Shibori fortsättning 4,5 p, Konstfack, Stockholm
2003              Shibori grundkurs 3 p, Konstfack, Stockholm
 
 
 
UTSTÄLLNINGAR separat:
 
2016              Ishō-Dräkt, Jönköpings länsmuseum, Jönköping
2015              Ishō-Dräkt, Konsthantverkarna, Stockholm
2015              Eva Davidsson textil, Galler Sadelmakarlängan, Österbybruk
2009              I Rabatten, Galleri KHVC, Örebro
2004              Hål Veck Prickar, Konsthantverkarna, Örebro
2003              Separatutställning, Galleri Matzner & Matzner, Löderup
2002              Separatutställning, Konsthantverkarna, Stockholm
 
 
 
UTSTÄLLNINGAR samlings:
 
2016-17         Centro de las Artes de San Augustin, Oaxaca, Mexiko
2016              Formgalleriet c/o: Landskrona konsthall, Landskrona
2015              Shibori i praktiken, Lidingö stadshus, Lidingö
2015              Shibori - textila verk, Konstfrämjandet, Örebro
2014              Spår av Shibori, Ronneby Konsthall, Ronneby
2014              13 nyanser av shibori, Galleri Sadelmakarlängan,  Österbybruk
2014              Glänta, Konsthantverkarna  Stockholm    
2014              Plenitude-Cabinet of curiosity, Dalslands Konstmuseum                    
2013              Arbetets Själ, KA Almgrens Sidenväverimuseum,  Stockholm
2013              Plenitude-Houga, Svenska Ambassaden, Tokyo
2013              Sommarutställning, Formargruppen, Malmö
2013              En Unik Vår, Konsthantverkarna, Stockholm
2012              ”Trädgårdstäppan”, GKF, Visby
2012              Var Dags Fägring, Sofiero slott, Helsingborg
2011              Unika Blommor, Nääs galleri, Floda
2011              tre + tre = två, Sätergläntan Galleri, Insjön
2011              En lång - En kort, Konsthantverkarna, Stockholm
2011              Signerat / Signed,  Arkitekturmuseum, Stockholm
2011              Signerat / Signed, Form Design Center, Malmö          
2011              Invecklat/Utvecklat, Rosendals trädgårdar, Stockholm
2011              Blomma, Dalslands Konstmuseum, Upperud
2011              Oundvikligt, Konstfack, Stockholm
2011              KHV60, Konsthantverkarna, Stockholm
2010              ”Folkliv”, Form Design Center, Malmö
2010              DesigNu, Arkitekturmuseum, Stockholm
2009              Tre Klädformgivare, Galleri Per Helsa, Ystad
2009              Konstslöjdsalong, Röhsska museet, Göteborg
2007              ”Siluettens Yta”, Konsthantverkarna, Stockholm
2007              ”Shibori Sweden”, Konstfack, Stockholm
2006              Textilutställning, Konsthantverkarna, Stockholm
2005              ”Grönt är skönt”, Röhsska museet, Göteborg
2005              KRAFT, Gula byggningen, Gustavsberg
2004              ”En var”, Kulturhuset, Stockholm
2003              Wadköpingsstipendiater, Wadköpingsrummet, Örebro
2002              Utvalt – 2002, Svensk Form, Stockholm, m fl platser i landet
2001              “Stickat - Slöjdjul”, Nordiska museet, Stockholm
2001              ”Konsthantverkarna - 50 år”, Konsthantverkarna, Stockholm, m fl platser
2000              Stickakademien, Rydals museum, Rydal
1997              ”Den lilla svarta”, Röhsska museet, Göteborg      
1996              Ung form i framtidens rum, Kungliga Slottet, Stockholm
 
 
 
STIPENDIER:
 
2016              Konstnärsnämndens resestipendium
2016              Estrid Ericsons stiftelse
2015              Längmanska Kulturfonden
2015              Estrid Ericsons stiftelse
2013              Helge Ax:son Jonsons stipendiefond
2010              Konstnärsnämndens arbetsstipendium
2010              Estrid Ericsons stiftelse
2004              Helge Ax:son Jonsons stipendiefond
2002              Wadköpingsstipendiet
2000              Teknikbrostiftelsens stipendium för idéutveckling
1999              Tekoutbildningarnas stipendiefond
1999              Anna Ahrenbergs stiftelse
1998              Estrid Erikssons stiftelse
1998              Längmanska kulturfonden
1998              Svenska Slöjdföreningen
 
 
 
UPPDRAG/KUNDER/SAMARBETEN: (belysning)
 
Vårdhundskolan, entré, Brösarp
Stlm. Soc förvaltning, pentry, Farsta
Hotel Retter, trapphus, Pöllauberg, Österrike                                
Ronald McDonalds Hus, lekrum, Göteborg
Drottn. Silvias Barnsjukhus, BUP, väntrum + entré, Göteborg
FilmLance, ”Krakel Spektakel”, Lampor till filminspelning  
ERICSSON, huvudentré, Kista - TEA arkitektkontor
SF, ”I nationens intresse” (Hamilton), Lampor till filminspelning
WHITE arkitekter, huvudkontor, Malmö
Stockholms socialförvaltning, entré, Stockholm
NCC; visningslägenhet, Bomässa, Almedalen, Sundbyberg
Thomas Cook Airlines, huvudkontor, Stockholm
NC furniture, monter, Sthlm. International Furniture Fair
NC furniture, huvudkontor, Tranås
Stockholm Design Stop, showroom, Stockholm
Sveriges Television, entré, Stockholm
Doberman AB, kontor, Stockholm
Änggårdsskolan, matsal, Linköping
Länsförsäkringar, huvudkontor, Stockholm
 
 
MÄSSOR:
 
FORMEX, Stockholmsmässan, Älvsjö, 2004 - 2012
 
Stockholm International Furniture Fair, 2010,2011,2012,2014   
                   
 
 
UNDERVISNING:
 
HDK, Göteborg, produktdesign, vik. univers. adjunkt
HDK, Göteborg, textil konst, maskinstickning, gästlärare
HDK,  Göteborg, produktdesign, maskinstickning/formgivning, gästlärare
Textilhögskolan, Borås, designprogrammet, trikåkurs, gästlärare
HDK Steneby, Dals Långed, textilt konsthantverk/ maskinstickning,formgivning
Nyckelviksskolan, Lidingö, textilutbildningen, handstickning, gästlärare
Malmsten CTD, Lidingö, tapetserarprogrammet, workshop
Enskilda gymnasiet, Stockholm, åk 6-9, lärare i textilslöjd
Sätergläntan Skola, Insjön, stickningsutbildningen, huvudlärare
 
 
MEDLEMSKAP:
 
Konsthantverkarna förening Stockholm www.konsthantverkarna.se (vilande medlem 2017)
Konsthantverkscentrum  www.konsthantverkscentrum.org
Svenska Shiborisällskapet www.svenskashiborisällskapet.se
KIF/KRO  www.kro.se
 
 
ÖVRIGT:
 
Nominerad till DesigNu, Föreningen Formmuseets vänners utmärkelse för samtida svensk form 2009
 
”Officiell partner för dekoration vid Nobel Night Cap 2009,
den storslagna avslutningen på Nobelfestligheterna.”
 
Nominerad till FORMEX- priset ”Formidabel” för bästa textilprodukt, 2004, 2005, 2006, 2009 och 2011
 
Tilldelad utmärkelsen Utvalt Svenskt Konsthantverk – 2002, Svensk Form/Konsthantverkscentrum